İş Sağlığı ve Güvenliği Yüksek Lisans Programı

  İş Sağlığı ve Güvenliği Yüksek Lisans Programı

  is-sagligi-ve-yuksek-lisans-programi

  Ülkelerin ekonomik olarak gelişmeleri, toplumun huzuru ve sağlığı için alınması tedbirler alınması gerekir. Bunlar arasında giderek önemi artan bir konu da iş sağlığı ve güvenliğidir. Bu konu direk toplumu etkilemektedir. Devletimiz de bu konuda çeşitli tedbirleri çıkardığı yasalar ile almaya devam etmektedir. Bu yasalar ile iş yerleri çalışanlarının güvenliğini ve sağlığını korumak amacıyla çeşitli önlemler almak zorundadırlar. Bu önlemlerin düzenlenmesi ve kontrolünü de iş güvenliği uzmanları gerçekleştirmektedir. İş güvenliği uzmanları ayrıca iş yerinde iş sağlığı ve güvenliği için alınması gereken önlemleri de düzenlemektedirler. Bu anlamda eğitimli birey sayısının az olması ile de iş güvenliği anlamında oluşan açık nedeniyle gençlerin ilgi göstermesine neden olmaktadır.

  İş sağlığı ve güvenliği yüksek lisans programı da bu alanda ilerlemek isteyen gençler için düzenlenmektedir. Bitirdiği alan ile ilgili iş bulma güçlüğü çeken kişiler iş güvenliği yüksek lisansı yapmakta ve Çalışma bakanlığının açtığı ‘’B’’ sınıfı iş güvenliği uzmanı olma sınavına girmeye hak kazanmaktadırlar.

  İş sağlığı ve güvenliği yüksek lisans programı pek çok devlet ve vakıf üniversitesi tarafından oluşan talep üzerine düzenlenmektedir. İş sağlığı ve güvenliği bölümünde yüksek lisans diğer bölümlerde olduğu gibi tezli, tezsiz ve uzaktan eğitim şeklinde olabilmektedir. Tezli yüksek lisans ALES şartı gerektirmekte ve dersleri de normal saatlerde olduğu için akademik kariyer yapmak istemeyen kişiler tarafından tercih edilmemektedir. Onun yerine ALES şartı olmayan tezsiz ve uzaktan eğitim yüksek lisans tercih edilmektedir. Tezsiz yüksek lisans da dersler akşam ya da hafta sonları olduğu için kişinin çalışma hayatına bir etkisi olmamaktadır. Uzaktan eğitimde ise kişi bulunduğu şehirde ki üniversitede yüksek lisans yapma zorunluluğundan kurtulmakta istediği şehirde ki üniversitede uzaktan eğitim ile yüksek lisansını yapabilmektedir. Yüksek lisans tamamlandıktan sonra alınan diplomada bu belirtilmediği için öğrenciler açısından bir sorun oluşturmamaktadır.

  Yüksek lisans öğrencilerin bitirdikleri bölüm dışında da yapılabilmektedir. İş sağlığı ve güvenliği yüksek lisansı da bu alanda eğitim görmüş kişilerin yanında mimarlar, mühendisler,  teknik bölümlerden mezun olan bütün öğrenciler programa katılabilmektedirler. İki yıllık iş güvenliği meslek yüksek okulu bitirmiş ve C sınıfı iş güvenliği uzmanı olmaya hak kazanmış kişiler de ilave olarak dört yıllık bir üniversite bitirmiş olmaları halinde iş güvenliği yüksek lisans yapma hakkını elde etmektedirler. Program iki en fazla üç yarıyıl da tamamlanmakta ve başarılı öğrencilere yüksek lisans diploması verilmektedir.

  İş sağlığı ve güvenliği yüksek lisans programında tezli olarak devlet üniversitelerinde eğitim görmek isteyen öğrenciler ücret ödemezler. Bunun dışında vakıf üniversitelerinde ya da tezsiz, uzaktan eğitim olarak yüksek lisans yapılmak istendiğinde ücret ödenmesi gerekir ve bunun fiyatı da üniversiteler arasında farklılık göstermektedir.


  Notice: Trying to access array offset on value of type null in /var/www/vhosts/eserakademi.com/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 242
  admin

  Comments are closed.